#1
#2
#3
Jagoda

Jagoda

Urodziła się z nieuleczalną chorobą o nazwie Deficyt Dehydrogenazy Pirogronianu. Mimo tego...

Biznesowy Dobroczyńca Roku 2016

Biznesowy Dobroczyńca Roku 2016

Wczoraj podczas Gali w Teatrze Miejskim w Gliwicach, Marek Śliboda odebrał statuetkę i tytuł...

Emilia

Emilia

Emilka ma 9 lat. Od sześciu lat zmaga się z podstępna choroba jaką jest cukrzyca typu 1.

Ania

Ania

Cześć!
Mam na imię Ania urodziłam się w Gliwicach 25 maja 2001.

Urodziłam się jedna na 600 lub 800 ponieważ z taką częstotliwością przychodzą na świat dzieci z ZESPOŁEM DOWNA mówiąc w skrócie mam w każdej komórce mojego ciała o jeden chromosom więcej niż inne dzieci.

Do mojej wady genetycznej doszły wady wrodzone wada serduszka, niskie napięcie mięśni (hipotonia), porażenie mózgowe (niedowład spastyczny prawostronny), a nie długim czasie doszła padaczka objawowa oraz wywichnięcie prawego stawu biodrowego dość sporo tego, ale koniec o tym.
Na co dzień uczęszczam do szkoły specjalnej w Gliwicach, gdzie wspólnie z moimi koleżankami i kolegami uczę się różnych rzeczy, które potem i tak zapominam, przez ten dodatkowy chromosom, który zamiast mi w czymś pomóc to utrudnia tylko życie mi i moim rodzicom, którzy starają się mnie wszystkiego nauczyć.

Bardzo kocham swoich rodziców mama wymyśla dla mnie fajne zabawy i gry, a tata jak ma chwilę czasu bo dużo pracuje buduje ze mną domki z klocków, gra w piłkę i czyta książki na dobranoc.

Nie potrafię samodzielnie chodzić i mówić, więc muszę dużo ćwiczyć, ale powoli osiągam sukcesy, jeżdżę również na turnusy rehabilitacyjne, które tak pozytywnie wpływają na stan mojego zdrowia.

Życie z ZESPOŁEM DOWNA nie jest proste i wymaga dużo pracy i wysiłku, aby nadrobić to co zepsuł ten zły chromosom.