#1
#2
#3
Adaś

Adaś

Adaś ma 7 lat i choruje na Zespół Sotosa tzw. gigantyzm.

Marcel

Marcel

Marcel cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, małogłowie i padaczkę lekooporną.

Dominika

Dominika

Dominika urodziła się 08.07.2007r w 28 tygodniu ciąży. Obecnie ma skończone 9 lat,...

Łukasz

Łukasz

 
Łukaszek urodził się w styczniu 2009r.  Jak każdy ośmiolatek lubi zabawy na placu zabaw, samochody, czytanie i oglądanie bajek. Opowiada wiersze, śpiewa piosenki, biega, psoci i nieustannie zadaje mnóstwo pytań… Jednak nie jest typowym ośmiolatkiem. Od urodzenia musi walczyć o swoje życie. Jest niezwykle dzielnym wojownikiem….
Jego pierwszy rok życia to cztery operacje serca, dwa cewnikowania serca, udar niedokrwienny mózgu, krwawienie śródczaszkowe.
Drugi rok życia to kolejna - piąta operacja serca, krwawienie dokomorowe, rozwinięcie wodogłowia pokrwotocznego i w związku z tym cztery operacje w głowie.
Trzeci rok życia to dziesiąta operacja w życiu – operacja głowy
W czwartym roku życia Łukaszek, zamiast pierwszego dnia w przedszkola, trafił ponownie na oddział neurochirurgii, gdzie z powodu awarii zastawki przeszedł kolejne trzy operacje głowy.
Mając pięć lat przeszedł szóstą operację na otwartym sercu, która zakończyła planowaną paliatywną  procedurę leczenia serca jednokomorowego.

Pomimo tylu przeciwności wciąż jest radosnym, ciekawym świata, sprawnym dzieckiem i każdego dnia stara się nadrabiać stracony w szpitalnych murach czas i doganiać rozwój rówieśników.


Zespół niedorozwoju serca prawego (Hypoplastic Right Heart Syndrome - HRHS), to wada  serca z jaką urodził się Łukaszek. Związana jest z niewłaściwym wykształceniem się prawej strony serca.  Aby ratować życie dzieci urodzonych z taką wadą, niezbędne jest wykonanie trzyetapowej procedury operacyjnej, która nie przywraca warunków anatomicznych serca i fizjologii krążenia takiej, jaka jest u zdrowego człowieka, ale daje szansę życia z jednokomorowym sercem.

Trzy operacje serca, zaplanowane w ciągu trzech pierwszych lat życia, to dużo. Leczenie Łukaszka niestety bardzo się powikłało. Przeszedł sześć operacji serca. Po drugiej doszło do powikłań neurologicznych – krwawienia śródczaszkowego. Po piątej operacji serca – kolejne krwawienie dokomorowe, na skutek którego rozwinęło się wodogłowie pokrwotoczne, co wymagało założenia zastawki komorowo-otrzewnowej. Zastawka w głowie wymagała wielokrotnie wymiany, przez co Łukaszek przeszedł również osiem operacji głowy.

Po pięciu latach nieustannego leczenia, niekończących się pobytach w szpitalach, kilkunastu operacjach serca i główki Łukaszek wygrał walkę o życie, jednak długotrwałe leczenie, miesiące spędzone w szpitalnym łóżeczku, ilość przebytych zabiegów, powikłań, przyjętych leków, cierpienia i stresu sprawiły, że rozwój Łukaszka bardzo ucierpiał i różni się od zdrowych rówieśników. Aby odwrócić skutki powikłanego leczenia i nadrobić zaległości potrzebuje intensywnej i systematycznej rehabilitacji. ... Od tego jak wiele uda się nadrobić, zależy przyszłość naszego dziecka.

Łukaszek robi postępy, cierpliwie ćwiczy i wypracowuje kolejne umiejętności, osiągnął już naprawdę dużo, jednak wciąż ogrom pracy przed nim…
Dziecko z połową serca wymaga stałych wizyt u wielu specjalistów, zazwyczaj są to wizyty prywatne. Niezbędne są leki, specjalistyczne badania – często niedostępne w ramach NFZ, odpowiednia dieta...dzięki temu żyje. Dzięki rehabilitacji Łukaszek ma szansę wyrosnąć na samodzielnego i w pełni sprawnego człowieka, od tego zależy jaka będzie Jego przyszłość…

Łukaszek ma skończone osiem lat. Uczęszcza do Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych przy Gliwickim Ośrodku Adaptacyjno Rehabilitacyjnym. W tym roku rozpocznie edukację szkolną. Ma szansę zostać uczniem szkoły integracyjnej. Jednak, aby tak się stało niezbędne jest kontynuowanie intensywnej rehabilitacji.

Strona Łukaszka w internecie:  http://lukaszek-gibalka.blogspot.com/