#1
#2
#3
Biznesowy Dobroczyńca Roku 2016

Biznesowy Dobroczyńca Roku 2016

Wczoraj podczas Gali w Teatrze Miejskim w Gliwicach, Marek Śliboda odebrał statuetkę i tytuł...

Laura

Laura

Laura urodziła się 02.02.2006 r. z wrodzoną cytomegalią. Wirus ten uszkodził jej słuch i...

Kajetan

Kajetan

Kajetan jest wesołym i pogodnym chłopakiem, który pomimo fizycznych ograniczeń jakie...

Maja

Maja
Maja Ciuk to 8-letnia dziewczynka, która wraz z rodzicami i starszym bratem Mikołajem mieszka w Katowicach. Jest bardzo wesołą i pogodną dziewczynką, która lubi spędzać czas na zabawie z rówieśnikami. Ulubionym zajęciem Mai jest rysowanie. Niestety przez chorobę na początku było to niemożliwe, a obecnie jest utrudnione.

W wieku 5 lat zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. Maja, która jest po ponad dwuletnim leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (stale jest jednak pod opieką lekarza onkologii) oraz komplikacjami z nią związanymi: grzybica lewego płuca oraz lewej półkuli mózgu (przeszła z tego powodu kilka skomplikowanych operacji, w tym na otwartej czaszce-usunięcie grzyba z mózgu), od kilkunastu miesięcy jest poddawana rehabilitacji ruchowej, wskutek paraliżu wywołanego właśnie poprzez grzybicę. Doznała ona wtedy niedowładu prawostronnego, poprzez co nie potrafiła nawet samodzielnie siedzieć oraz nastąpił całkowity zanik mowy.

Po kilku miesiącach powoli zaczęła się komunikować z otoczeniem i jej wymowa od tego czasu uległa znacznej poprawie, jednak do dnia dzisiejszego korzysta z opieki logopedycznej. W zakresie rehabilitacji ruchowej jest pod stałą opieką rehabilitanta. Proces ten jednak wymaga czasu oraz jest żmudny i kosztowny. Determinacja samej Majki jest ogromna, potrafi już samodzielnie chodzić, jednak stale „utyka” na prawą nóżkę. Niestety do dnia dzisiejszego nie potrafi posługiwać się prawą rączką.

Maja od urodzenia była praworęczna, jednak z uwagi na niedowład prawostronny, musiała się nauczyć posługiwać lewą rączką aby móc nie tylko rysować ale przede wszystkim „normalnie” funkcjonować. Pomimo wielu trudności z tym związanych przełamała swoje ograniczenia i w dniu dzisiejszym radzi sobie nią w miarę dobrze, realizując swoje marzenia…rysując…i tworząc wciąż nowe obrazki.

Przed nią jeszcze długa droga do pełnej sprawności, której osiągniecie pozwoli jej na samodzielność w życiu, szkole i samorozwoju. Ponadto w związku z komplikacjami związanymi z głównym schorzeniem Maja ma problemy z widzeniem na lewe oczko, stale przejmuje niezbędne lekarstwa i jest pod opieką lekarze okulisty. Dodatkowo z uwagi na powikłania związane z białaczką i grzybicą, Maja leczy się dodatkowo w poradniach: neurologicznej, gastrologicznej i endokrynologii.